یادداشت دانشجویی | فائزه عیدی

2 مردادی که 12 تیر نشد

رهگیری هواپیمایی مسافربر ایرانی توسط دو جنگده آمریکایی واکنش های زیادی در فضای مجازی داشت. فائزه عیدی دانشجویی دانشگاه پیام نور گنبد در تحلیلی به این رخداد پرداخت.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /اجازه بدهید حرف پایانی، اول کار مطرح شود؛ حادثه دوم ۲ مردادماه سال ۹۹(حمله شبه-تروریستی آمریکا به پرواز ماهان) جدای از همه تحلیل های سیاسی و نظامی که می توان درباره آن مطرح کرد، عریان و عیان شدن بیش از پیشِ ذات شرورانه و ناپاک رژیم آمریکاست.

 
دوم مردادماه نیروهای تروریستی آمریکا با طراحی یک عملیات به نام «سوتر»-که درباره آن توضیحاتی ارائه خواهد شد- بدنبال سرنگونی هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران بر فراز آسمان سوریه بودند. 
 به تغییر نگرش و رفتار عشاق غرب و آمریکا امیدی نیست؛ چرا که اگر غرب و آمریکا جانشان را هم بستاند از کعبه آمال خود دست برنمی دارند.
 همچنان که هنوز توجیه کننده اقدام ناو نظامی وینسنس آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران بر فراز خلیج فارس در۱۲ تیرماه۶۷ هستند. اما روایت ماجرای دوم مرداد، حادثه ای که رخ نداد و اگر می داد بسیار غم انگیز و ویران کننده روح ایرانیان بود باید برای عموم مردم و نسل های جدید توصیف و تحلیل شود. کسانی که از پرواز ناتمام شماره۶۵۵ بندرعباس- دبی و شهادت مظلومانه۲۹۰ انسان بی گناه شنیده اند، حالا تشریح حادثه ۲ مرداد به درک واقعی تر هر دو رویداد کمک خواهد کرد.
 
 1- سوتر(suter) نام یک برنامه و عملیات  نظامی است که با هدف ایجاد اختلال در سیستم یکپارچه پدافند هوایی یک کشور طراحی و اجرا می شود. تاکنون بارها در عراق، افغانستان و سوریه از این عملیات فریب استفاده شده است. در آخرین نمونه در سال۱۳۹۷ یک فروند هواپیمای نظامی ترابری روسیه با شلیک اشتباهی پدافند هوایی ارتش سوریه سرنگون شد.
  این هواپیمای ترابری نظامی ارتش روسیه (ایل 20 ) که تلاش می کرد در غرب سوریه فرود آید با شلیک موشک های اس ۲۰۰ سوریه روبه رو شد و سرنگون شد.
 
 ماجرا از این قرار بود که جنگنده های  رژیم صهیونیستی با سوء استفاده از هواپیمای روسی و استفاده پوششی از این هواپیما، قصد حمله به مواضعی در لاذقیه را داشتند. پدافند ارتش سوریه که تلاش می کرد جنگنده های اسرائیلی را مورد هدف قرار بدهد، به اشتباه هواپیمای روس را سرنگون کرد.
  جالب اینجا بود اسرائیل هم در مقابل، ایران، دولت سوریه و حزب الله لبنان را مسوول حادثه برای هواپیمای روس معرفی کرد. یقین باید دانست که در صورت بروز حادثه برای پرواز ماهان در ۲مرداد آمریکایی ها در نهایت وقاحت سوریه، ایران و حتی سامانه پدافند سوم خرداد ایرانی را مقصر اصلی بروز فاجعه معرفی می کردند!
 
2- رفتار هواپیماهای جنگنده ارتش تروریستی آمریکا در قبال پرواز ۱۱۵۲ ماهان در آسمان کشور ثالث(سوریه)، نقض آشکار امنیت هوانوردی و تخلف از اصل آزادی پرواز هواپیماهای غیرنظامی
 مطابق کنوانسیون ۱۹۴۴ شیکاگو است. 
 
از این رو هر چند امید چندانی به سازمان های بین المللی نمی رود، اما به طور قطع باید همه ظرفیت ها و تلاش های حقوقی و دیپلماتیک به عمل آید.
 
✍ نویسنده: فائزه عیدی| فعال بسیج دانشجویی استان و دانشجوی دانشگاه پیام نور گنبد

ارسال نظر


captcha
ویژه ها
آخرین اخبار