یادداشت دانشجویی/نرگس علمشاهی:

با مانور نظامی می‌توان علاوه بر نمایش قدرت نظامی از خطاهای سیستم هم مطلع شد پس ایران از قاعده خطا در مانور مستثنی نیست.

داشتن نیروی نظامی بسیار قوی برای کشور ما به دلیل شرایط حساسی که در منطقه دارد یک ویژگی مثبت محسوب می‌شود. با داشتن مانور نظامی می‌توان علاوه بر نمایش قدرت نظامی از خطاهای سیستم هم مطلع شد. پس ایران از قاعده خطا در مانور مستثنی نیست.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی استان سمنان نرگس علمشاهی پیرو حادثه ناو کنارک یادداشتی را نوشته که متن یادداشت به شرح زیر است:

 

وَأَعِدُّوا لَهُم مَا استَطَعتُم من قُوَّةٍ وَمن رِبَاطِ الخَیلِ تُرهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُم وَآخَرِینَ من دُونِهِم لَا تَعلَمونَهُمُ اللَّهُ یَعلَمُهُم وَمَا تُنفِقوا مِن شَیءٍ فِی سَبِیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیکُم وَأَنتُم لَاتُظلَمُون۞
و هرچه در توان دارید از نیرو و اسبهاى آماده بسیج کنید تا دشمن خدا و دشمن خودتان و دشمنان دیگرى را جز ایشان که شما نمى‌شناسید و خدا آنان را مى‌شناسد، بترسانید و هر چیزى در راه خدا خرج کنید پاداشش به خود شما برمی‌گردد و بر شما ستم نخواهد شد.(انفال، آیه60)
 
رزمایش یا مانور نظامی، یک تمرین نظامی در مقیاس بزرگ است که در آن مانورهای گوناگون رزمی اجرا و شبیه‌سازی می‌شوند رزمایش دراصل شبیه‌سازی یک شرایط جنگی است و هدف از آن، آزمودن و همچنین آموختن شگردهای جنگی است.

گاه در این رزمایش‌ها نقاط ضعف یک سیستم مشخص می‌شود که دستاورد بزرگی است، زیرا از این طریق می‌توان با شناسایی نقاط ضعف و برطرف کردن آنها، وضعیت دفاعی و نظامی را تقویت کرد.

در سال‌های اخیر با اینکه جنگ سرد بر نظامی ارجحیت داشته ولی باز هم کشورها در تلاش هستند که قوای نظامی خود را بیش از پیش تقویت کنند، که لازمه آن انجام مانورهای نظامی است.

اما گاه بعضی از مانورها منجر به تلفات می‌ شود. این تلفات می‌تواند ناشی از خطای انسانی یا سیستم باشد.

نمونه‌ای از این تلفات در کشورهایی رخ داده که ما آن‌ها را به عنوان قطب‌های نظامی دنیا میشناسیم.

طبق آمارهای رسمی وزارت دفاع انگلیس۱۴۳نفر از پرسنل ارتش این کشور طی سالهای ۲۰۰۰ تا اوت سال ۲۰۱۸ در مانورها و تمرینات نظامی کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش آماری که از سوی کنگره ایالات متحده آمریکا تهیه شده، در فاصله سال‌های بین ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۸ حدود ۳۲ درصد از تلفات نظامیان آمریکایی نه در میدان نبرد بلکه در حوادث و سوانح مختلف آموزشی و تمرینی و رزمایش‌های نظامی روی داده‌است. بر اساس این گزارش در طی ۱۲سال مورد بحث ۵۳۰۵ نظامی آمریکایی در سراسر جهان در حوادث و سوانح غیرجنگی و از جمله در جریان رزمایش‌های نظامی و یا حین آموزش و تمرین در کشورهای مختلف دنیا کشته شده‌اند. این تعداد حدود ۳۲ درصد از کل مرگ‌و‌میرهای نظامیان آمریکایی در طی دوره مورد بحث است.

بر اساس گزارش سال ٢٠١٩ کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا سال ۲۰۱۷، ۲۱ نیروی نظامی آمریکا در درگیری و نبرد جان خود را از دست داده‌اند.
این در حالی است که در همین سال حدود ۸۰ نظامی آمریکایی در جریان تمرین های نظامی و به صورت اتفاقی جان خود را از دست داده‌اند. این مسئله موجب شده تا بسیاری از سیاستمداران و قانون‌گذاران آمریکا با اعتراض به این نقیصه، از دولت آمریکا بخواهند تا بودجه خود در زمینه آموزش هر چه بهتر و بیشتر نیروهای نظامی را افزایش دهند.

مک تورنبری در گزارشی میگوید: سال ۲۰۱۸ نیروی دریایی آمریکا ۱۷ملوان خود را بر اثر تصادف ناوهای یو ای ای مک کین و یو اس اس فیتزجرالد از دست داد. پس از بررسی همه جانبه مشخص شد که خطای انسانی و عدم آمادگی پرسنل نیروی دریایی موجب بروز این اتفاق شده‌است.

به نوشته وبگاه واشنگتن اگزمیر در سال ۲۰۱۹ دست کم ۲۰ نیروی آمریکایی در جریان تمرین‌های نظامی کشته شده‌اند. در این تمرین‌ها ۷۰ نفر هم زخمی شده‌اند.

موارد ذکرشده گوشه‌ای از تلفات نظامی کشورهای مختلف در مانورها و تمرینات نظامی است.

اما هدف از ذکر این موارد چیست؟
شاید خواننده احساس کند در این پیام قصد توجیه اتفاق دردناک ناو کنارک را داشته باشیم اما سعی ما بر این است که تحلیلی منطقی و بی‌طرفانه ارائه شود.
نکته جالب در گزارشات کشورهای مختلف حاکی از این‌ست که بعد از حوادث ذکر شده هیچکدام از این کشورها نیروهای نظامی خود را تضعیف نکرده یا کنار نگذاشته‌اند بلکه درصدد رفع مشکل و تقویت هر چه بیشتر سیستم نظامی خود برآمده‌اند.

داشتن نیروی نظامی بسیار قوی برای کشور ما به دلیل شرایط حساسی که در منطقه دارد یک ویژگی مثبت محسوب می‌شود. با داشتن مانور نظامی می‌توان علاوه بر نمایش قدرت نظامی از خطاهای سیستم هم مطلع شد. پس ایران از قاعده خطا در مانور مستثنی نیست. اما انتظاری که می‌رود اینست که علاوه بر رفع مشکل و جلوگیری از ایجاد حوادث دلخراشی مانند ناو کنارک، باید ابعاد حادثه برای عموم شفاف شود.

در دنیایی که رسانه حرف اول را می‌زند و گاه کوتاهی در شفاف‌سازی میتواند بازی در زمین دشمن باشد، برای جلوگیری از انتشار اخبار کذب باید به سرعت ابعاد این حادثه بررسی و در حد امکان برای مردم در رسانه توضیح داده‌شود.‌ نباید بگذاریم که حوادثی از این قبیل به فراموشی سپرده شود.

نرگس علمشاهی/دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی سمنان

انتشار یادداشت‌های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط ((پایگاه  اطلاع رسانی بسیج دانشجویی استان سمنان)) نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه‌ها و فعالین دانشجویی است.

 

کلیدواژه ها


بسیج دانشجویی سمنان

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار