تراژدی تکرار؛

سریال ۱۳ قسمتی افتتاح طرح آب رسانی به مزارع سیستان

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه زابل: طرح ۴۶ هزار هکتاری دچار ایرادات فراوانی است که به تایید نظر اساتید رسیده است با این حال برای سیزدهمین بار دولت تصمیم به افتتاح آن گرفته است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /محمد مقصودلو، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه زابل در خصوص افتتاح طرح آبرسانی توسط دولت گفت: امروزه در سیستان حرف‌هایی مبنی بر افتتاح طرح آبرسانی به مزارع دشت سیستان موسوم به ۴۶ هزار هکتاری شنیده می‌شود. 

 
وی افزود: در سال ۹۳ آقای روحانی در سفر خود به زاهدان اعلام کرد که قرار است در سه سال متوالی و هر سال ۵۰۰ میلیارد تومان به منظور ایجاد یک تحول بزرگ در بخش کشاورزی منطقه سیستان اختصاص بدهد. در همان روز‌ها اعلام کردند که با توجه به هزینه زیاد طرح، با اجازه رهبر انقلاب این مبلغ از محل صندق توسعه ملی (حساب پس انداز دولت تدبیر و امید) برداشت خواهد شد که عملی نشد.
 
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه زابل عنوان کرد: طرحی که هنوز به طور کامل تکمیل نشده است و دچار ایرادات فراوانی است چطور پتانسیل افتتتاح شدن را دارد؟ از جمله ایرادات فنی طرح می‌توان به عدم تطابق آبیاری تحت فشار با وضعیت فرهنگی منطقه سیستان (تا کنون چنین شیوه آبیاری در منطقه سیستان به صورت گسترده وجود نداشته است)، عدم اجرای کامل و تست پروژه پایلوت قبل از شروع طرح اصلی، عدم اجرای صحیح شیوه مدیریت پروژه به صورت epc، عدم انجام مطالعات فاز ۱ و ۲ قبل از اجرای پروژه، عدم پیش بینی محل تامین هزینه‌های نگه داری طرح بعد از اجرا و عدم وجود نظام بهره برداری است. بعد از اجرای طرح، سوال مشخص این است که اگر افغانستان مانند سال ۹۶ حاضر به اهدای حق آبه هیرمند نکند آب مورد نیاز طرح از کجا تامین می‌شود؟
 
مقصودلو افزود: این‌ها بخشی از مشکلاتی است که از لحاظ علمی به تائید اساتید متخصص دانشگاه زابل رسیده است. در چند ماه گذشته بسیج دانشجویی دانشگاه زابل اقدامات متعددی در جهت شفافیت پیرامون این مسئله کرده است که هر بار با فشار سیاسی استانداری به نتیجه نرسید؛ از جمله فشار به دانشگاه جهت کنسل کردن جلسه هم اندیشی فعالین اجتماعی و اساتید دانشگاه با جمعی از اعضای بسیج دانشجویی و لغو جلسه پرسش و پاسخ تخصصی اساتید دانشگاه با مسئولین طرح و نماینده جهاد کشاورزی استان.
 
مقصودلو تاکید کرد: فشار‌های سیاسی به دانشگاه‌ها در دولت آقای روحانی منجر به انحراف دانشگاه از روند عادی خود شده است. سوال جریان مطالبه گر دانشجویی اینجاست که اگر این طرح مشکلی نداشت چرا با فشار به دانشگاه این جلسات کنسل شد؟ اگر این طرح دچار مشکلات عدیده است چطور میخواهند آن را افتتاح کنند؟
 
این فعال دانشجویی تصریح کرد: تقاضای ما از قوه قضائیه ورود هوشمند و پیگیری مجدانه برای رسیدگی به تخلفات این طرح است که میلیارد‌ها تومان از پول بیت المال را صرف خود کرده است.

ارسال نظر


captcha