کردستان تا کی درگیر کرونا خواهد بود؟

همان‌طور که می‌دانید بیماری کرونای جدید (Covid-19) از طریق تماس با بیمار و ذرات تنفسی او به دیگران منتقل می‌شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /علایم آن سرفه، تنگی نفس، تب، سردرد، خستگی و درد بدن است.

 

این بیماری چند هفته‌ای است که به استان کردستان نیز وارد شده و تعداد زیادی از هم‌‌استانی‌های عزیزمان را مبتلا کرده است و تعدادی نیز متاسفانه فوت شده‌اند.

 

ولی عاقب کرونا در استان چگونه خواهد بود؟ عاقبت همه‌گیری ناشی از این بیماری به رفتارهای ما بستگی دارد. تعدادی از افراد در استان آلوده شده‌اند و احتمالاً دیگران را نیز آلوده خواهند کرد و مردم نیز با عدم رعایت مسائل بهداشت فردی، این آلودگی را گسترش خواهند داد. 

 

پس دو عامل مهم در کنترل این همه‌گیری، تاثیر دارد:  اول این که بیمارانی که دارای علایم می‌شوند به شدت مسایل بهداشتی را رعایت کنند، مرتب دست‌شان را با آب و صابون بشویند و ماسک بزنند و البته بیماری خود را پنهان نکنند. 

 

این بیماری هیچ انگی ندارد و شبیه یک سرماخوردگی است، پس به پنهان کردن بیماری و علایم توسط بیماران نیازی نیست و اتفاقاً اگر افراد دارای علامت، سریع‌تر تشخیص داده شوند و درمان و ایزوله در خانه (یا همان قرنطینه در دیدگاه مردم) انجام شود، باعث کاهش انتقال بیماری به خانواده و دوستان خود خواهند شد و این بزرگ‌ترین خدمت به خانواده و دوستان است. 

 

البته لازم به ذکر است که با شروع همه گیری این بیماری، اقدامات لازم برای شناسایی بیماران و قرنطینه کردن افراد در تماس با این بیماران شروع شده است به طوری که تا امروز حدود ۱۷۰۰ نفر از افراد در تماس با این بیماران در قرنطینه خانگی به سر می‌ برند که امیدواریم این عزیزان به خاطر جان خانواده، دوستان و سایر مردم، قرنطینه خانگی را رعایت کنند.

 

دوم این که تمام مردم و افراد غیرمبتلا نیز فاصله اجتماعی را رعایت کنند. برخی از افراد علایم خفیفی دارند و ممکن است خود را بیمار ندانند لذا در میهمانی‌ها، مغازه‌ها و سایر اجتماعات حاضر می‌شوند و ناخواسته باعث آلوده کردن دیگران می‌شوند. پس بهترین کار رعایت فاصله اجتماعی است که با ماندن در خانه و در صورت خروج از خانه برای کار ضروری، با عدم لمس محیط و شستن دست‌ها با آب و صابون تا حدود زیادی تضمین می‌شود. پس کنترل این اپیدمی بسیار ساده است و کاملاً به خود ما بستگی دارد.

 

ولی آیا این اقدامات کافی است؟ خیر. این اقدامات می‌تواند شدت همه‌گیری را کم کند و به محض این که رفتارهای ما به حالت عادی برگردد، در عرض سه هفته، مجدداً همه‌گیری شدید خواهد شد. پس این اقدامات باید به مدت چند هفته به صورت کامل و ادامه‌دار  توسط همه ما رعایت شود تا چرخه انتقال ویروس مختل شود تا ویروسی در بدن افراد و محیط باقی نماند که مجدداً ما را آلوده کند. 
 

در مدتی که ما این موارد را رعایت کنیم، سیستم بهداشت و درمان نیز می‌تواند سریعتر بیماران را تشخیص داده و درمان کند لذا منبع عفونت نیز کاهش می‌یابد. حتی افراد می‌توانند تلفنی از همکاران سیستم بهداشتی با شماره گیری ۴۰۳۰ یا مراجعه به سامانه salamat.gov.ir علایم خود را ذکر کنند تا همکاران سیستم بهداشتی در صورت نیاز با شما تماس گرفته و بدون نیاز به خروج از منزل به شما مشاوره بدهند. همکاران ما نیز از همین شماره با شما تماس می‌گیرند و شما را غربالگری می‌کنند که خواهش می‌کنیم همکاری لازم را داشته باشید.

 

کنترل این همه‌گیری به همدلی، همبستگی و رعایت اصول بهداشتی توسط همه ما بستگی دارد.

 

یادداشت: دکتر ابراهیم قادری

پزشک و متخصص اپیدمیولوژی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان

 

کرونا را شکست می‌‌دهیم با:
#آگاهی #پیشگیری #همکاری_جمعی


 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار