قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی منتشر کرد؛ آخرین وضعیت توزیع اقلام بهداشتی در استان اصفهان

قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی اصفهان در یک گزارش تحلیلی آخرین وضعیت توزیع اقلام بهداشتی در استان اصفهان را منتشر کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /قرارگاه مبارزه با کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان پس از بازرسی نامحسوس از بیش از 158 داروخانه شهر اصفهان و برخی شهرستان های استان در روزهای 8 و9 و10 فروردین ماه 1399، بیانیه ای در قالب گزارش تحلیلی پیرامون "ارائه محصولات بهداشتی مبارزه با کرونا در استان اصفهان"، خطاب به دادستان محترم اصفهان، ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، استاندار اصفهان و مردم شریف و عزیز استان اصفهان صادر کرد که متن آن به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

 

مردم ارجمند اصفهان ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، در جریان باشید که بازرسی فرزندان شما در قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان در پوشش افراد معمولی و خریدار، از داروخانه های شهر اصفهان، نشان دهنده این موضوع است که از 4 قلم کالای پر مصرف بهداشتی مبارزه با کرونا (انواع دستکش، انواع ماسک، انواع ژل ضدعفونی کننده و انواع الکل) هیچ کالایی از اقلام یاد شده، به غیر از الکل و ماسک های فیلتر دار n95 - که به ندرت قابل دسترسی است- ، نایاب و غیر قابل دست یافتن نیست و با یک جستجوی معمولی، همه موارد یاد شده قابل دسترسی است. بازرسی انجام شده از 158 داروخانه در سطح 6  منطقه شهر اصفهان و شهر های زرین شهر، سمیرم، لنجان، مبارکه، خمینی شهر، فریدن، خوانسار، اردستان، دهاقان، چمگردان، شهرضا، نطنز، فلاورجان، چرمهین، تیران، نجف آباد؛ نشان دهنده این موضوع است که در بیش از 10 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع الکل، در 65  درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع ماسک، در 35 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع دستکش و در 60 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع اسپری یا ژل ضد عفونی کننده، موجود است و این بدین معنی است که در حدود 70 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع 4 مورد کالای پرمصرف مبارزه با کرونا، قابل دستیابی است. یعنی در بدترین حالت ممکن، همه مردم عزیز شهر اصفهان و شهر های اطراف قادر خواهند بود حداکثر با مراجعه به 2 داروخانه، هر موردی از موارد بالا را که نیاز دارند، تهیه نمایند. و این اعداد حکایت از آن دارد که در هیچ یک از موارد بالا، قحطی نیامده و جای نگرانی هم نیست.

در یک نگاه

نام محصول

انواع الکل

انواع ماسک

انواع دستکش

انواع محلول و ژل ضدعفونی

درصد موجودی

10

65

35

60

حداقل قیمت

8000

2500

جفتی 800

6000

حداکثر قیمت

92000

12000

جفتی 8000

59000

 

نکات قابل توجه:

  • آمار نشان می دهد توزیع اقلام یاد شده در مناطق مختلف شهر اصفهان تقریباً بصورت یکسان و با توجه به تراکم جمعیت است. امار بیشترین دسترسی به اقلام مذکور در داروخانه های محلی و کمترین آن در داروخانه های متصل به بیمارستان ها و درمانگاه هاست.
  • خوشبختانه اختلاف قیمت های مشهود و قابل توجهی در ارائه محصولات مختلف در داروخانه های متفاوت برطرف شده است که حکایت گر عرضه بیشتر تولیدات بهداشتی به داروخانه ها می باشد.
  • به فضل خدا و همکاری مردم شریف و برخی نهادهای مربوطه، بازرسی های ما، حکایت از آرامش بیشتر بازار محصولات اصلی مقابله با کرونا دارد و نشان از کاهش تقاضا برای احتکار های خانگی و راه افتادن چرخ های تولید این محصولات است.
  • برآورد های بازار نشان می دهد که ژل های ضد عفونی کننده و ماسک های پارچه ای بیشترین موارد موجود در بازار و انواع الکل و دستکش یکبار مصرف و ماسک یکبار مصرف ، کمترین کالای موجود در بازار است.
  • به نهاد های مسئول گوشزد می گردد؛ در این روز های التهاب بازارِ اقلامِ پیشگری از کرونا، این نگرانی وجود دارد که اقلام تقلبی و بعضاً مخرب در بسته بندی های عادی و بدون علائم تضمین کننده بهداشت و سلامت کالا، به مردم عرضه و موجب تشدید بحران گردد که نیازمند توجه بیشتر نهاد های نظارتی است.
  • شهرستان  دهاقان، اردستان، خوانسار، فلاورجان، تیران در روز 8 و 9 و10 فروردین اقلام و کالای پزشکی در داروخانه ها بصورت محدود عرضه گردیده است.
  • نسبت موجودی انواع دستکش (یکبار مصرف) و ماسک یکبار مصرف و الکل در داروخانه ها موجود نمی باشد و بعضاً با قیمت خیلی بالا عرضه می شود.
  • بیشتر سوپر مارکت ها، ابزار فروشی ها، لوازم بهداشتی ها و فروشگاه­های عمده نیز محصولات نامبرده رو با قیمت های بالا عرضه می کنند.

گزارش بعدی قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان، از اوضاع ارائه اقلام پر مصرف مبارزه با کرونا در استان اصفهان، به زودی و در روزهای آینده، به محضر مردم عزیز اصفهان، ارائه خواهد شد.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار