شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی شهرستان جهرم:

استقراض دولت از صندوق بین المللی پول دور از عقل است

چه مشکلات عدیده اقتصادی در طول چند سال گذشته به کشور وارد شده است که بعد از ۴۸ سال دوباره کشور در ورطه استقراض از صندوق بین المللی پول قرار گرفته است؟


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی شهرستان جهرم در نامه‌ای خطاب به دکتر رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس و نماینده مردم جهرم و خفر در خصوص استقراض دولت جمهوری اسلامی از صندوق بین المللی پول، خواستار توضیح این مسئله شد. متن نامه به این شرح است:


در طول سال‌های گذشته، در دولت‌های مختلف، چندبار میخواستند از بانک جهانی یا صندوق بین‌المللی پول، وام بگیرند، بنده نگذاشتم؛ جلویش را گرفتم؛ مقدّمات را فراهم کرده بودند که این کار را انجام بدهند. اینکه ما از بیگانه طلب بکنیم و متعهّد در مقابل بیگانه بشویم، این خطای بزرگی است؛ باید اقتصاد درون‌زا باشد. امام خامنه ای ۱۳۹۷/۱/۱

جناب اقای دکتر محمد رضا رضایی
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و نماینده محترم مردم شهرستان های جهرم و خفر

سلام علیکم؛

در خصوص درخواست استقراض وام پنج میلیارد دلاری از صندوق بین المللی پول از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران و نقش مجلس به عنوان مرجع اعطای مجوز در این خصوص ذکر چند نکته ضروری است و منتظر اعلام نظر شما خواهیم‌ ماند.

اولا طبق نص صریح اصل ۸۰ قانون اساسی هرگونه استقراض خارجی تابع تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌باشد که فعلا با توجه به تعطیلی مجلس قطعا اعمال نشده است.

نکته بعد اینکه چه مشکلات عدیده اقتصادی در طول چند سال گذشته به کشور وارد شده است که بعد از ۴۸ سال دوباره کشور در ورطه استقراض از صندوق بین المللی پول قرار گرفته است؟

با توجه به تجربه های برجامی و بقیه سندهای بین المللی که یا بدون نظر مجلس و یا با فشارهای سیاسی بر مجلس مصوب شده است و نظر به اینکه یک سال و اندی بیشتر به عمر دولت یازدهم باقی نمانده، قطعا تعهدات بازپرداخت این وام بر عهده دولت دوازدهم خواهد بود و این نکته قابل پذیرش برای هیچ عقل سلیمی نیست.

و نکته آخر اینکه

بر اساس دستورالعمل صندوق بین المللی پول، کشوری که درخواست استفاده از سازوکار تأمین مالی سریع را دارد، بایستی حداکثر همکاری لازم را با صندوق جهت حل و فصل مسائل و مشکلات پرداخت وام داشته باشد که این همکاری عبارت است از تعریف رهنمودها و سیاست‌های اقتصادی عمومی و اجرای آن‌ها.

درصورتی که ایران، همکاری لازم را با صندوق بین المللی پول از بُعد فراهم نمودن شرایط عمومی اقتصادی نداشته باشد، امکان دریافت این تسهیلات وجود نخواهد داشت. شرایطی که بسته به مورد توسط صندوق قابل تغییر است. به‌ نظر می‌رسد عدم تصمیم‌گیری در مورد FATF ممکن است بر اجرای این تصمیم سایه بیندازد و دریافت وام از این صندوق را با مشکل مواجه کند.

آیا مسئولان امر با علم به این موضوعات قصد دارند دوباره دوقطبی‌های کاذب و  بحرانی جدید را در کشور ایجاد کنند و در این بحران کرونایی وضعیت‌های دشواری برای کشور و مردم رقم بزنند؟

بسیج دانشجویی منتظر اعلام‌نظر صریح شما و نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی شهرستان جهرم ۱۳۹۹/۱/۱۰

ارسال نظر


captcha