قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی اصفهان: توزیع محدود اقلام بهداشتی در برخی شهرستان ها/ قیمت بالای فروشگاه ها

قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی اصفهان در بیانیه شماره 11 خود وضعیت ارائه محصولات بهداشتی مبارزه با کرونا در استان اصفهان در روزهای اخیر را ارائه کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی/ قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان پس از بازرسی نامحسوس از بیش از 137 داروخانه شهر اصفهان و برخی شهرستان های استان در روزهای 4 و 5 فروردین ماه 1399، بیانیه شماره 11 خود را پیرامون "ارائه محصولات بهداشتی مبارزه با کرونا در استان اصفهان"، خطاب به دادستان محترم اصفهان، ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، استاندار اصفهان و مردم شریف و عزیز استان اصفهان صادر که کرد که متن آن بدین شرح است:

مردم ارجمند اصفهان، در جریان باشید که بازرسی فرزندان شما در قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان در پوشش افراد معمولی و خریدار، از داروخانه های شهر اصفهان، نشان دهنده این موضوع است که از 4 قلم کالای پر مصرف بهداشتی مبارزه با کرونا (انواع دستکش، انواع ماسک، انواع ژل ضدعفونی کننده و انواع الکل) هیچ کالایی از اقلام یاد شده، به غیر از ماسک های فیلتر دار n95 - که به ندرت قابل دسترسی است- ، نایاب و غیر قابل دست یافتن نیست و با یک جستجوی معمولی، همه موارد یاد شده قابل دسترسی است. بازرسی انجام شده از 137 داروخانه در سطح  منطقه شهر اصفهان و شهر های فولادشهر، سمیرم، لنجان، مبارکه، نایین، خمینی شهر، کوهپایه، سپاهان شهر، فریدن، کاشان، خوانسار، هرند، شهرضا، محمد آباد، نیک آباد، زرین شهر، دهاقان، تیران و نجف آباد؛ نشان دهنده این موضوع است که در بیش از 27 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع الکل، در 68 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع ماسک، در 29 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع دستکش و در 80 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع اسپری یا ژل ضد عفونی کننده، موجود است و این بدین معنی است که در حدود 80 درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع 4 مورد کالای پرمصرف مبارزه با کرونا، قابل دستیابی است. یعنی در بدترین حالت ممکن، همه مردم عزیز شهر اصفهان و شهر های اطراف قادر خواهند بود حداکثر با مراجعه به 2 داروخانه، هر موردی از موارد بالا را که نیاز دارند، تهیه نمایند. و این اعداد حکایت از آن دارد که در هیچ یک از موارد بالا، قحطی نیامده و جای نگرانی هم نیست.

نام محصول

انواع الکل

انواع ماسک

انواع دستکش

انواع محلول و ژل ضدعفونی

درصد موجودی

27

68

29

80

حداقل قیمت

10000

400

جفتی 500

6000

حداکثر قیمت

40000

19000

جفتی 7000

62000

 

 

نکات قابل توجه:

  • آمار نشان می دهد توزیع اقلام یاد شده در مناطق مختلف شهر اصفهان تقریباً بصورت یکسان و با توجه به تراکم جمعیت است. اما بیشترین دسترسی به اقلام مذکور در داروخانه های محلی و کمترین آن در داروخانه های متصل به بیمارستان ها و درمانگاه هاست.
  • هنوز اختلاف قیمت های مشهود و قابل توجهی در ارائه محصولات مختلف در داروخانه های متفاوت قابل مشاهده است که حکایت گر تخلف بعضی داروخانه ها و عدم وجود نظارت های موثر است.
  • به فضل خدا و همکاری مردم شریف و برخی نهادهای مربوطه، بازرسی های ما، حکایت از آرامش بیشتر بازار محصولات اصلی مقابله با کرونا دارد و نشان از کاهش تقاضا برای احتکار های خانگی و راه افتادن چرخ های تولید این محصولات است.
  • برآورد های بازار نشان می دهد که ژل های ضد عفونی کننده و ماسک های پارچه ای بیشترین موارد موجود در بازار و انواع دستکش (یکبار مصرف و لاتکس) و ماسک یکبار مصرف، کمترین کالای موجود در بازار است.
  • به نهاد های مسئول گوشزد می گردد؛ در این روز های التهاب بازارِ اقلامِ پیشگری از کرونا، این نگرانی وجود دارد که اقلام تقلبی و بعضاً مخرب در بسته بندی های عادی و بدون علائم تضمین کننده بهداشت و سلامت کالا، به مردم عرضه و موجب تشدید بحران گردد که نیازمند توجه بیشتر نهاد های نظارتی است.
  • شهرستان فریدن، دهاقان و خوانسار در روز 4 و 5 فروردین اقلام و کالای پزشکی در داروخانه ها به صورت محدود عرضه گردیده است.
  • نسبت موجودی انواع دستکش (یکبار مصرف و لاتکس) در داروخانه ها موجود نمی باشد و بعضاً با قیمت خیلی بالا عرضه می شود.
  • بیشتر سوپر مارکت ها، ابزار فروشی ها و فروشگاه­های عمده نیز محصولات نامبرده رو با قیمت های بالا عرضه می کنند.

گزارش بعدی قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان، از اوضاع ارائه اقلام پر مصرف مبارزه با کرونا در استان اصفهان، به زودی و در روزهای آینده، به محضر مردم عزیز اصفهان، ارائه خواهد شد.

 

 

ششم فروردین ماه 1399- قرارگاه کرونا بسیج دانشجویی استان اصفهان


 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار