تحقیق دانشجویان میکروب پزشکی و بیولوژی روی کوید ۱۹/ کرونا؛ ویروسی ساده یا جنگ‌افزاری طراحی شده؟

دانشجویان بسیجی رشته میکروب پزشکی و بیولوژی گروه علمی بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد، احتمال بیوتروریسمی بودن ویروس کرونا را مورد بررسی قرار داه و به نتایج قابل توجهی نیز دست یافته‌اند.


به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی تهران بزرگ با توجه به آغاز شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف دنیا و حضور این مهمان ناخوانده در کشور ما، دانشجویان بسیجی و متخصص در رشته میکروب پزشکی و بیولوژی در گروه علمی دفتر بین‌الملل بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد با پیروی از صدور فرمان آتش به اختیار توسط رهبر انقلاب، تحقیقات و مطالعاتی را با محوریت بررسی ویروس کرونا آغاز کرد. 

براساس آنچه از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد اعلام شده، طی مطالعات و تحقیقاتی که صورت گرفته دانشجویان به یافته‌هایی پیرامون ماهیت و ساختار و بیماری زایی ویروس کرونا، درمان و همچنین احتمالات قوی در مورد بیوتروریسمی بودن این ویروس نیز دست یافته اند، که به بخشی از این تحقیقات در ادامه آمده است: 

* کرونا ویروس 

شکل میکروسکوپی کرونا ویریده که از خانواده کرونا ویروس هاست، به صورت تاج هایی از خورشید استو به همین دلیل هم به این اسم نام گرفته است. این ویروس جزو ویروس‌های RNA دار ( ماده وراثتی ویروس )  هستند و یک پوشش لیپیدی به اسم انولوپ در اطراف ژنوم ویروس وجود دارد.

 

کرونا ویروس‌ها دومین عامل شایع سرماخوردگی در جهان بعد از رینو ویروس‌ها هستند که انواع مختلفی هم دارند از جمله سارس و مرس و OC43 و NL63.

* خصوصیات ساختمانی کرونا ویروس:

کرونا ویروس دارای دو کلیگوپروتئن و یک فسفوپروتئن است که شامل نوکلئو پروتین N و گلیکوپروتئن غشایی M گلیکوپروتئن سطحی S هستند.

اتصال و ورود ویروس کورنا بوسیله گلیکوپروتئین S است.کرونا ویروس شایع این روزها به اسم کویید ۱۹ نامگذاری شده که اشاره به مکان و سال انتشار این ویروس را دارد.

* بیماری زایی ویروس 

سرماخوردگی: این ویروس در انسان به سلول های اپتیال مجرای تنفس فوقانی گرایش دارند و می توانند سبب القا عفونت گوش میانی و خس خس و افزایش شدت اسم شود.

پنومونی: کورونا ویروس ها عامل ۱۰ تا ۱۵ درصد عفونت حاد تنفسی هستند.

سندرم حاد تنفسی شدید sars حالت پنومونی و نارسایی پیشرونده‌ تنفسی بوده که دوره نهفتگی آن تا ۱۴ روز است علائم شامل تب ضعف بی حالی لرز و سردرد می باشد و در برخی موارد گاستروانتریت و بیماری اختلالات کبدی هپاتیت از عوارض این بیماری است.  

* درمان:

هنوز به طور قطعی درمان این ویروس مشخص نشده به چند علت که در این جا تنها به دو دلیل بسنده می‌کنیم اولین علت ژنوم این ویروس است که به خاطر خاصیت ناپایدار RNA احتمال وقوع جهش و نوترکیبی بسیار بالاست که همین علت  برای واکسن سازی هم در نظر گرفته می شود.

 

دلیل دیگر پوشش انولوپ دار این ویروس است. اما در این بیماری می توان با کنترل تب بیمار و تقویت سیستم ایمنی می توان باعث شد که خود سیستم ایمنی ویروس از بین ببرد و در ضمن باید اشاره کرد که برای انجام آزمایش بر روی این ویروس و آنفولانزا پرندگان به سطح ایمنی سه نیاز است.

* احتمال بیوتروریسم:

از اولین موردهای بیوتروریسمی در جهان می‌توان به ظهور ویروس تب نیل و هم چنین انتراکس اشاره کرد و آزمایشگاه میکروبیولوژی بالینی محلی، که به عنوان یک آزمایشگاه در شبکه آزمایشگاه پاسخ (LRN) تعیین می شود، نقش مهمی در تسهیل ارزیابی تروریسم بالقوه بیوتری و بروز بیماری های عفونی دارد.

این سومین بار است در جهان ویروس سارس فراگیر می شود و مقالاتی دال بر اینکه تمام این ویروس ها ساخته آزمایشگاست، موجود است.

در ضمن باید اشاره کرد که متاسفانه آزمایشگاه های بیولوژیکی که Byl4 کهدر بخش های شمالی کشور ما در حال فعالیت هستند در کشورهای گرجستان که از لحاظ حقوق بین الملل دارای مشکل وقانون نقض است.

هم چنین پروژه ژنوم ایرانیان که توسط دانشگاه اسکنفورد انجام می شود یک کار کاملا غیرقانونی است و به سکانس ژنوم ملت ایران می پردازد و ما می دانیم از لحاظ مولکولی این کار غیر ممکن نیست که ویروسی طراحی شود که گیرنده آن تنها ی نژاد خاصی از مردم جهان باشد و بر روی آنها بیماری زایی داشته باشد.

دلایل بر اینکه این ویروس، ویروس دست ساز در آزمایشگاه باشد مطالعات گسترده نیاز دارد اما تا به امروز طی مطالعات انجام شده، گروه علمی بسیج بین الملل دانشگاه شاهد به شواهد زیر دست یافته است:

اولین دلیل که می‌توان نام برد احتمال اینکه ویروس‌های سارس و مرس که از این خانواده بودند، بیوتروریسمی بوده و در مرس که در سال  ۲۰۰۳ در عربستان شیوع پیدا کرد.

همچنین می توان به این موضوع اشاره کرد که به راحتی می توان ویروسی ساخت با استفاده از اینتگره کردن ژن خاصی در درون ویروس  به وسیله مهندسی ژنتیک که فقط یک نژاد خاص را مورد حمله قرار دهد و اینکه ایران بیشتر مورد حمله قرار گرفت امکان این موضوع را تقویت می کند. هم چنین شباهت ژنتیکی بین دو نژاد ایتالیا و ایران که باعث درگیری ایتالیا هم شده است. 

همچنین دلیل دیگری که می توان مطرح کرد، جواب منفی تست هایی است که با کیت های ارسالی از چین بر روی بیماران کرونایی در ایران به دست آمده، که می توان نتیجه گرفت کرونا ویروس در ایران با نوع چین متفاوت است.

به علاوه اغلب قربانیان این ویروس در ووهان چین افراد مسن را درگیر کرده است درحالیکه در ایران افراد جوان نیز گزارش شده است و حتی در کودکان نیز مبتلا داشته ایم.

هرچند این نتایج بسیار احتمالی است و نیازمند به تحقیق بسیار بیشتری دارد.

نتایج دارویی برای درمان این ویروس نشان می‌دهد که دارو مخصوص افراد مبتلا به MS می تواند در درمان  به دلیل افزایش قدرت سیستم ایمنی و مهار IL6 موثر واقع شود.


برخی منابع تحقیقات: 

1. Zhou, P. et al. Nature https://doi.org/10.1038/s41586-020-2012-7 (2020).
2. Wu, F. et al. Nature https://doi.org/10.1038/s41586-020-2008-3 (2020).
3. Gorbalenya, A. E. et al. bioRxiv https://doi. org/10.1101/2020.02.07.937862 (2020).
4. Jiang, S. et al. Lancet https://doi.org/10.1016/S0140- 6736(20)30419-0 (2020).
5. Dong, E., Du, H. & Gardner, L. Lancet Infect. Dis. https://doi. org/10.1016/S1473-3099(20)30120-1 (2020).
6. Corman, V. M., Muth, D., Niemeyer, D. & Drosten, C. Adv. Virus Res. 100, 163–188 (2018).
7. Wan, Y., Shang, J., Graham, R., Baric, R. S. & Li, F. J. Virol. https:// doi.org/10.1128/JVI.00127-20 (2020).
8. Walls, A. C. et al. bioRxiv https://doi. org/10.1101/2020.02.19.956581 (2020).
9. Wrapp, D. et al. Science https://doi.org/10.1126/science.abb2507 (2020).
10. Letko, M., Marzi, A. & Munster, V. Nat. Microbiol. https://doi. org/10.1038/s41564-020-0688-y (2020).

ارسال نظر


captcha