«همه چیز درباره کرونا» یا «کرونا درباره همه چیز» ؟ / اهمیت «رزمایش شناخت چالش ها» در تبدیل تهدید به فرصت

امروز تیترهای بسیاری با عنوان« همه چیز درباره کرونا» در فضای مجازی دست به دست می شود، اما به نظر می رسد« کرونا درباره همه چیز» تیتری است که این روزها باید بیشتر به آن پرداخته شود و رزمایش نرم «شناخت چالش ها» می تواند لبیکی به ندای «تبدیل تهدید به فرصت» در کلام رهبر انقلاب باشد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / تب کرونا در جامعه بالا رفته و در هرجایی که برویم با افرادی مواجه می شویم که ماده ضدعفونی کننده و تب سنج در اختیار دارند و توصیه های بهداشتی از در و دیوار شهرها بالا می روند. گروه های جهادی و کادر بهداشتی جان بر کف، توجه انسان را جلب می کنند و روح ایثار و فداکاری را در اذهان زنده می کنند. رسانه ها و شبکه های مجازی مملو از مطالب و محتواهای رنگ به رنگ درباره کرونا شده اند و با تقریب خوبی می توان شبکه خبر را « شبکه کرونا» هم نامید.

امروز مخالفان و موافقان، درباره چالش رقص صحبت می کنند، اما چالش های اصلی بر روی زمین مانده است. رهبر معظم انقلاب فرمودند که باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم. راه ها و امکان های تبدیل این تهدید به فرصت، بحث جداگانه ای را می طلبد و باید در ابعاد گوناگون مورد بررسی ویژه قرار بگیرد. اما یکی از این فرصت ها قطعاً می تواند یافتن چالش های مهم کشور باشد. هر چند، یافتن راه حل ها و حل مسأله مهمتر است، اما تا به وجود چالش و مسأله ایمان نداشته باشیم، قطعاً برای حل آن هم اقدامی نخواهیم کرد. به قول معروف« سری که درد نمی کند را دستمال نمی بندند» . اما دردهایی هستند که در مواقع خاصی خودشان را نشان می دهند و اتفاقاً دشمن به دنبال آن است تا ذهن ما را از آن غافل ها کند و ضربه اش را در جایی که می خواهد و طراحی می کند، وارد کند. به قول معروف با ما کاری کند که « نفهمیم از کجا خورده ایم» و خدای ناکرده اگر هم بفهمیم، وقتی باشد که دیگر فایده ای ندارد و دیگر توان مقابله با آن چالش و یافتن راه حل مسأله را نداشته باشیم. رهبر انقلاب در درس خارج فقه و اصول خود فرمودند« بعضی ها خیال می کنند که نشاط یعنی رقاصی... معنای نشاط این نیست» و بار دیگر به بحث ها خاتمه دادند و توجه همه را از موضوع بی اهمیت به موضوعات اصلی جلب کردند. گرچه نقش سلبریتی ها در جامعه امروز ایران خود به یک چالش مهم تبدیل شده است که در موضوع کرونا هم بار دیگر خودش را نشان داد. باید چالش را از «رقص» به موارد مهم دیگر تغییر داد که البته چالش« نقش و تعامل سلبریتی ها در جامعه امروز ایران» هم می تواند در ردیف آن چالش ها قرار گیرد.

در روزهای اخیر، رهبر معظم انقلاب دو بار بر روی کلمه « رزمایش» تأکید داشتند. یک بار در نطق خود خطاب به همه مردم در روز درختکاری که فرمودند« تجربیاتی که ما در این زمینه به دست می آوریم و فعالیتی که مردم می کنند، دستگاه ها می کنند و در واقع یک رزمایش عمومی در این زمینه انجام می گیرد، این می تواند یک دستاورد باشد. اگر این دستاوردها را داشته باشیم، بلا برای ما تبدیل می شود به نعمت، تهدید تبدیل می شود به فرصت» و بار دیگر در قالب دستور به رییس ستاد کل نیروهای مسلح که بیان داشتند« این اقدام می تواند جنبه رزمایش دفاع بیولوژیک نیز داشته و بر اقتدار و توان ملی بیفزاید» . پیمایش معضلات جامعه به خصوص در ابعاد فرهنگی هم می تواند یک رزمایش نرم باشد که رهبر معظم انقلاب در موضوع نشاط در جامعه به یکی از آن موارد اشاره کردند.                                       

چالش خصوصی سازی بی برنامه و دلال بازی پدرسوخته ها و محتکران و قاچاقچیان در کمبود لوازم بهداشتی با وجود تولید بالا و حتی واردات آن ها در شرایط مشکل قیمت بالای ارز، چالش رسانه های بی در و پیکر و البته مرجعیت رسانه ای جامعه در اخبار ضد و نقیض و دروغ و فضاسازی و شانتاژ و دروازه بانی ناصحیح و مغرضانه خبر، چالش« آشفتگی ساختاری ارگان های دولتی در مواقع بحران» ، چالش فرهنگی «احترام به حقوق عامه و حقوق یکدیگر» در ابعاد فردی و حکومتی در عدم رعایت بهداشت فردی و اجتماعی از سوی بسیاری از هم وطنان، چالش مذهبی و اعتقادی در « تردید و تشکیک در تبیین شخصیت حقیقی ائمه معصومین(ع) در جامعه» در ضدعفونی کردن و توصیه به عدم حضور در اجتماعات عتبات عالیات و بقاع متبرکه، و چالش« نزاع طب سنتی و اسلامی با طب شیمیایی و نوین و سردرگمی درمانی در جامعه» تنها نمونه هایی مسائل کشور در ذیل مشکلات فرهنگی و سیاسی و اقتصادی هستند که در شیوع کرونا نمود پیدا کردند و برای حل هر کدام از این ها باید قرارگاه هایی با مشارکت دستگاه های مختلف و مردم تشکیل شوند.

 امروز تیترهای بسیاری با عنوان« همه چیز درباره کرونا» در فضای مجازی دست به دست می شود، اما آنچه باید به آن توجه کنیم این است که کرونا همه چیز را درگیر خود کرده است و درباره همه چیز ما را به مبارزه می طلبد. به نظر می رسد« کرونا درباره همه چیز» تیتری است که این روزها باید بیشتر به آن پرداخته شود. کرونا تهدید است، اما اگر بخواهیم می تواند از الطاف خفیه الهی هم باشد. حتی سیل های ویرانگر اخیر هم با همه خساراتش منافعی برای کشور داشت. بیاییم تهدید کرونا را به فرصتی برای شناخت بهتر مشکلات کشور و البته حل آن ها تبدیل کنیم.

مهدی ناصری، دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه های شاهین شهر و میمه و فعال رسانه

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار