در نامه بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شاهرود به سرلشکر باقری مطرح شد:

مسئول ابلاغ لغو پرواز های مسافربری به سازمان هواپیمایی کشوری چه کسی بوده است؟

با توجه به لزوم لغو تمام پروازهای مسافربری در شرایط جنگی، چرا به هواپیمای مذکور اجازه پرواز داده شد؟ مسئول ابلاغ این دستور به سازمان هواپیمایی کشوری چه کسی بوده است؟


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی استان سمنان، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شاهرود پیرو سقوط هواپیما اوکراین در نامه ای به رییس ستاد کل نیروهای مسلح سرلشکر باقری سوالاتی را مطرح کرد که متن کامل نامه به شرح زیر است:

حضور محترم سردار سرلشکر باقری، ریاست ستاد کل نیروهای مسلح
با عرض سلام و احترام

 متاسفانه پس از ضایعه شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، اتفاق دیگری بر غم ملت شریف ایران افزود. سانحه هواپیمای مسافربری به مقصد اوکراین که موجب جان باختن تعدادی از هموطنانمان و اتباع خارجی گردید، به دلیل اینکه به اشتباه توسط پدافند هوایی کشور منهدم گردیده بود، همه را بهت زده کرده و غم از دست دادن ایشان را بیش از گذشته نمود.

 
علیرغم اشتباه رخ داده در تاخیر اطلاع رسانی علت حادثه ، خرسندیم که مسئولین جمهوری اسلامی با صداقت این مسئله را با مردم در میان گذاشته و علی الخصوص سردار حاجی زاده، با حضور در رسانه ملی به شرح کامل این واقعه تلخ پرداخته و تمام مسئولیت آن را بر عهده گرفتند.

اما با این وجود و پس از سخنان سردار حاجی زاده، همچنان سوالاتی افکار عمومی ملت ایران را آزرده خاطر کرده و خواستاریم تا هر چه سریعتر ستاد کل نیروهای مسلح پاسخ آنان را به عموم مردم شریف ایران اطلاع دهد.

۱- با توجه به لزوم لغو تمام پروازهای مسافربری در شرایط جنگی، چرا به هواپیمای مذکور اجازه پرواز داده شد؟ مسئول ابلاغ این دستور به سازمان هواپیمایی کشوری چه کسی بوده است؟

۲- در توضیحات سردار حاجی زاده سخن از اطلاع دادن نزدیک شدن یک موشک کروز به مراکز حساس کشور گردید؛ سرنوشت این موشک های کروز چه شد؟ آیا خبر شلیک موشک های کروز، از اساس غلط بوده و کار نفوذ شخصی و سیستمی دشمن در ناوگان پدافند هوایی کشور بوده است؛ یا واقعی بوده و منهدم شده و یا به مکانی اصابت کرده است؟

۳- چطور سیستم شناسایی پدافند هوایی نتوانسته تفاوت میان موشک کروز با هواپیمای مسافربری را تشخیص دهد؟ آیا این نیز ناشی از نفوذ در سیستم پدافند هوایی کشور بوده یا نقص ذاتی آن محسوب می شود؟

۴- گویا در شرایط حساس تصمیم گیری اپراتور پدافند هوایی، ارتباط وی جهت استعلام دستور از فرماندهان قطع می شود؛ این واقعه به دلیل نقص فنی سیستم ارتباطی به دلیل شلوغی خطوط بوده یا این اختلال توسط تجهیزات جنگ الکترونیک دشمن ایجاد شده است؟

۵- علت تاخیر به وجود آمده در اطلاع رسانی علت حادثه را با توجه به لزوم تحقیقات اولیه مطلع شدیم؛ اما چرا مسئولین امر با قاطعیت از رد نظریه اصابت موشک پدافند به هواپیما می گفتند و توجیهات رسانه های داخلی نیز به آن دامن میزد؟ آیا نباید حداقل به اطلاع مسئولین امر می رسید که تا اتمام روند تحقیقات از هرگونه اظهار نظری خودداری کرده و رسانه های داخلی نیز موضع بهتری اتخاذ می کردند؟ جواب آبروی از دست رفته مسئولین و رسانه های داخلی را چه کسی باید بدهد؟ مسئول تصمیم گیری درباره کنترل این مسائل چه کسی بوده است؟

بی صبرانه منتظر پاسخ جنابعالی و مسئولین امر به این سوالات هستیم.
و من الله التوفیق

بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شاهرود

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار