قرارگاه مطالبه گری شهید احمدی روشن شهرستان بم؛

نامه سرگشاده خطاب به نماینده شرق استان کرمان در خصوص تخلفات و اخراج کارگران شرکت های خودروساز ارگ جدید بم

نامه قرارگاه مطالبه گری شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی شهرستان بم خطاب به نماینده شرق استان کرمان در خصوص تخلفات و اخراج کارگران شرکت های خودروساز ارگ جدید بم تحویل ایشان شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / نامه قرارگاه مطالبه گری شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی شهرستان بم خطاب به نماینده شرق استان کرمان در خصوص تخلفات و اخراج کارگران شرکت های خودروساز ارگ جدید بم ، متن نامه به شرح زیر است:

 

« مسئولان توجّه داده بشوند به مسائل مربوط به کارگران، رفع مشکلات محیطهای کارگری و جامعه‌ی کارگری. مشکلاتی وجود دارد؛ مسئله‌ی تعویقها، اخراجها، مسئله‌ی معیشت و امثال اینها؛ اینها چیزهایی است که در سطح کشور و در میان جامعه‌ی کارگری وجود دارد و مشکلات کارگران است. مسئولین همّتشان را بیش از پیش به این مسائل متوجّه کنند.»
"بیانات رهبری در دیدار با جمعی از کارگران سراسر کشور ۹/۲/۱۳۹۴"

جناب آقای مهندس نیکزادی، نماینده محترم مردم شریف شرق استان کرمان

سلام علیکم؛

بر اساس گفتمان انقلابی امامین انقلاب اسلامی، کار و کارگر تعیین کنندگی خاصی در تعالی و پیشرفت نظام اسلامی داشته و با توجه جایگاه رفیع کار و کارگر در اسلام لازم است تا عموم مسئولین و سران سه قوه به پیگیری مطالبات این قشر از جامعه مبادرت ورزند. دولت نیز باید بر طبق وظایفی که برعهده دارد و با استفاده از ابزار‌هایی که منحصرا آن ها را داراست مشکلات جامعه کارگری را جست و جو کرده و درصدد پاسخگویی و ارتقای جایگاه شغلی و رفاهی کارگران برآید.

اکنون که ملت شریف و آگاه ایران با صبوری، اوضاع نامناسب اقتصادی و معیشتی را تحمل می‌کند. ملتی که این انقلاب را به ثمر رسانده و هم چنان در راه دفاع از انقلاب اسلامی و نظام مردمی برخاسته از آن پای می‌فشارند و ایستادگی می‌کنند. امروزه ما در حالی به چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نزدیک می‌شویم که وضعیت معیشت، حرمت و جایگاه اقشاری از مردم که در اندیشه بنیانگذار انقلاب بازوان توانمند پیشرفت کشور نامیده می‌شوند با اصول و اهداف اولیه آن فاصله‌ای بسیار دارد.

 اخراج بی ضابطه کارگران شرکت‌های فعال در حوزه خودروسازی منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم هر چند گاهی به بهانه های مختلف من جمله عدم تامین قطعات تولیدی و نوسانات نرخ ارز امنیت شغلی کارگران خودروسازی ارگ جدید را با تهدیدات جدی مواجه کرده است.

تخلفات شرکت های خودروساز ارگ جدید بم، اعم از انعقاد قراردادهای ۲۸ روزه  با ساعت کاری کمتر از ۸ ساعت در روز، توسط شرکت های خودروساز ارگ جدید و تضییع حق کارگران به صورت های مختلف از اخراج تا مرخصی های اجباری و اجبار به کار در تعطیلات رسمی کشور بر کسی پوشیده نیست. اما آنچه جای سوال دارد این است که چرا مسئولان شهرستان و نهاد های مسئول هیچ اقدام جدی را انجام نداده اند و کماکان این کارگران هستند که باید همیشه مظلوم واقع شوند.

شما به عنوان نماینده مردم شرق استان برای جلوگیری از رکود تولید و معضل اجتماعی انسانی به لحاظ بیکار شدن کارگران و نیز حفظ امنیت موجود باید در این زمینه چاره‌اندیشی می کردید و تمام تلاش خود را انجام می دادید اما متاسفانه اقدام جدی برای رفع مشکل قشر محروم جامعه کارگری صورت نگرفته است.

شما و برخی مسئولین شهرستان در صحبت های خود ادعا دارید که خودروسازها و قطعه‌سازها با سرمایه‌گذاری در این منطقه محروم اشتغالزایی خوبی فراهم کرده‌اند و انگار فراموش کرده اید که این شرکت ها فقط مونتاژ کار بوده اند و بر خلام سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی  از طرف مقام معظم رهبری و عدم تکیه به توان داخلی کشور فعالیت می نمایند.

تمام کارگران شاغل در صنایع خودروسازی ارگ جدید بم هر ماه پس از خاتمه قرارداد کارشان نگران اخراج هستند. در عین حال تعدیل نیروی بر دوش دولت هزینه‌های اجتماعی تحمیل می‌کند. لذا باید شرکت‌های خودروسازی منطقه ویژه ارگ جدید در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی فعال بمانند و ادامه فعالیت این شرکت ها باید ضابطه مند و با حفظ شان و جایگاه والای کارگران عزیز باشد چیزی که در حوزه فعالیت مدیران این شرکت ها جایش کمرنگ است.

در میان قواعد و قانون‌های حاکم بر صنعت خودروسازی کشور نیز نکاتی نهفته است. آیا در طول این سال‌ها به سمت داخلی‌سازی، توسعه محصول و پلتفرم، افزایش کیفیت و .... رفته‌اند؟ یا بستر و زیرساخت قوانین به‌گونه‌ایست که صنعت خودروسازی ما –اعم از دولتی و خصوصی- را به مونتاژکاری صرف سوق میدهد. این وابستگی به شرکت‌های خارجی باعث شده است تا با نوسانات نرخ ارز و تحریم‌های ظالمانه آمریکا تمام صنعت خودروسازی رو به ورشکستگی رود. از جمله نقدهایی که می‌توان به قواعد و قوانین در سال‌های اخیر وارد کرد، سازوکار نامناسب تشویق خودروسازان به داخلی‌سازی قطعات است؛ مثلا شیوه حمایت نباید به گونه‌ای باشد که هر چه عمق داخلی‌سازی بیشتر بشود، نرخ افزایش حمایت از داخلی‌سازی کاهش یابد.

لذا شما نماینده محترم می‌خواهیم مطالبه جدی در جهت رفع مشکلات اساسی صنعت خودرو و حل مشکلات تامین ارز این صنعتگران  در مجلس شورای اسلامی داشته باشید و نتایج آن را به گوش مردم برسانید.

در اینجا لازم می دانیم جمله ای را از  امام راحلمان در احقاق حقوق کارگران یادآور شویم« کارگران ما، چه طبقه دهقان و چه طبقه کارگران سایر کارخانه‌ها و سایر جاها، تمام اعمالی که، تمام چیز‌هایی که در کشور هست، برکاتی که در کشور هست مرهون وجود آنهاست و لهذا آن‌ها بر همه مقدمند.» در این خصوص لازم است همه مسئولین شهرستان، استانی و کشوری از نماینده محترم مردم شرق استان، استاندار محترم کرمان، وزیر محترم صمت تا قوه قضائیه نسبت به پیگیری مطالبات مستضعفین و کارگران شرق استان کرمان اهتمامی جدی داشته و با جدیت درمسیر رفع مسائل آنان گام بردارند تا نشان دهند مسئولان جمهوری اسلامی همواره خود را خدمتگزار اقشار مستضعف می‌دانند.

در پایان قرارگاه مطالبه گری شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی شهرستان بم، بر خود لازم میداند ضمن یادآوری و تذکر به رعایت قوانین مربوط به حمایت از کارگران به مسئولین و سهامداران محترم کارخانه های خودروسازی ارگ جدید، به مسئولین ذی ربط من جمله استانداری، اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان، مراجع قضایی استان و سایر نهادها و ارگان های ذی ربط متذکر می شویم که ضمن به کارگیری نهایت تلاش و دقت لازم در راستای رعایت قوانین کار و بند بند سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در مسئله مذکور، در انجام وظیفه خود در قبال احقاق حقوق کارگران ارگ جدید بم، بدون هیچ گونه کوتاهی و اغماض اقدام کنند. لکن اگر چنانچه پیگیری لازم از جانب مسئولین استانی به نحو مطلوب صورت نگیرد ما دانشجویان بالاجبار، شخصا موضوع را از طریق مراجع بالاتر و کشوری من جمله سازمان بازرسی کل کشور پیگیری خواهیم نمود.                                                        

قرارگاه مطالبه گری شهید احمدی روشن
بسیج دانشجویی شهرستان بم

 

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار