در نشست با دانشجویان خواجه نصیر؛

مطهری: نهایتا ٥ میلیون تومان هزینه تبلیغ داشتم / خانه ۵۷۶ متری در خیابان شریعتی دارم!

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مورد شفافیت آرا برای مردم گفت: با شفافیت مشکلی ندارم و نهایتا ٥ میلیون تومان هزینه تبلیغ داشتم. مردم مرا می‌شناسند و نیاز به تبلیغ ندارم.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجوییعلی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با اشاره به جایگاه مجلس در جمهوری اسلامی گفت: معتقدیم که تمرکز قدرت در یک نقطه منجر به استبداد می‌شود؛ از همین رو لازم دیده شد که مجلس تشکیل شود. در ایران نهاد‌های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است استبداد بورزند و مجلس حق ورود به نحوه فعالیت آن‌ها را دارد.

دموکراسی مطلق را قبول نداریم

مطهری افزود: معتقد به نوعی دموکراسی مقید هستیم و دموکراسی مطلق را قبول نداریم. دموکراسی در چارچوب قوانین و احکام اسلام باید باشد و در مجلس در این راستا حرکت می‌کنیم. در کشورمان مجلس یکی از ارکان دموکراسی است و این دموکراسی چهار رکن قوه مجریه و قضائیه و مقننه و مطبوعات را داراست.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مجلس قدرت بسیاری دارد و حتی می‌تواند ریاست جمهوری را استیضاح کند و تغییر دهد. تنها نهاد قانونگذار مجلس است و طبق قانون اساسی، شورا‌ها از این حق برخوردار نیستند. مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز مصوبات مجلس را بررسی می‌کند؛ ولی در چند ماه اخیر دو شورای نگهبان پیدا کرده ایم و بر امور مجلس نظارت دارند و به بررسی مصوبات آن می‌پردازند. مجمع تشخیص نظر خود را به شورای نگهبان ارسال می‌کند و در شورا نیز بررسی می‌شود و این مشکلاتی برای کشور ایجاد کرده و برخی طرح‌ها و لوایح متوقف شدند. مجمع حق دارد در حین بررسی یک طرح یا لایحه در مجلس یا کمیسیون مربوط نظرش را اعلام کند و تصمیم در نهایت با نمایندگان است.

به نحوه نظارت استصوابی انتقاد داریم

وی ادامه داد: به نحوه نظارت استصوابی انتقاد داریم؛ چرا که باعث می‌شود مجلس ضعیفی داشته باشیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دانشجویان در مورد شفافیت آرا گفت: گروه‌های فشار روشن است چه گروه‌هایی هستند. در شفافیت آرا مشکلی وجود ندارد و به امثال بنده هر چقدر فشار وارد شود و توهین بشنویم، حرفمان را میزنیم. گا‌هی دیده شده نماینده‌ای وقتی موضوعی را مطرح می‌کند، به او حمله می‌شود و تحت فشار قرار می‌گیرد و این مسئله وجود دارد. در مورد لوایح مرتبط با fatf همانطور که رهبری گفته اند، ایشان با تصویب این لایحه مخالف هستند و زمانی که نوبت به مطرح شدن این مصوبه رسید، نمایندگان آن را تایید کردند و این نمایندگان بعد از مدتی مورد حمله واقع شدند و با مشکل مواجه شدند و از همین رو شفافیت آرا در حال حاضر به صلاح نیست.

مطهری در پاسخ به سوال دیگری در خصوص گروه‌های فشار گفت: محیط آماده باشد، هر نماینده‌ای آماده است دلایل خود را مطرح کند.

نهایتا ٥ میلیون تومان هزینه تبلیغ داشتم

وی در مورد شفافیت آرا برای مردم بیان کرد: با این شفافیت مشکلی ندارم و هزینه‌ای نداشتم و نهایتا ٥ میلیون تومان هزینه تبلیغ داشتم. مردم مرا می‌شناسند و نیاز به تبلیغ ندارم. یک خانه ۵۷۶ متری در کوچه‌ای پایین‌تر از حسینیه ارشاد دارم و یک پژو پارس و یک واحد آپارتمان و سهامی در انتشارات صدرا دارم. از قبل از نمایندگی این‌ها را داشتم و از قبل انقلاب بوده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مورد سیاست کمیسیون فرهنگی ابراز کرد: این کمیسیون بعضی قوانین خوبی مثل تسهیل ازدواج را تصویب و پیگیری کرده که نقایصی در آن بوده و در حال مرتفع شدن است و قانون نظام جامع رسانه در حال آماده شدن است و قانون حقوق معنوی مالکیت آثار هنری و قلمی نیز در حال بررسی است و به طور روزمره حوادث حوزه مربوط به کمیسیون بررسی می‌شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد حقوق حمایت از زنان گفت: این مسئله مربوط به کمیسیون اجتماعی است و در حال بررسی است و هنوز به صحن نیامده است.

مطهری در پاسخ به سوال دیگری درباره گرانی بنزین و حواشی آن در خصوص کسری بودجه، ابراز کرد: ریشه مسئله بنزین این بوده که این افزایش قیمت کاری ضروری بوده و باید صورت می‌گرفت و مجلس در بودجه ٩٦ این اجازه را به دولت داده بود که درصدی افزایش دهد، اما دولت به دلایلی تعلل می‌کرد تا اینکه مجلس وارد شد و طرح‌هایی در صحن و کمیسیون مربوط مطرح شد تا به اشکال مختلف این مشکل حل شود؛ چرا که در شرایط تحریم بودیم و نگران تامین بنزین بودیم تا اینکه دولت طرح را در شورای هماهنگی سران قوا مورد بررسی قرار داد و به نحو بدی اجرا کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این مسئله باید انجام می‌شد، ولی نه به این صورت. خود تصمیم و نحوه اجرای آن مشکلات بسیاری ایجاد کرد. پیشنهاد افزایش قیمت را به صحن دادم پیش از این تا به صورت معقولی اجرا شود، اما اینکار صورت نگرفت و به یکباره این افزایش صورت گرفت.

یادم نمی‌آید که شریعتمداری استیضاح شد یا نه

وی در خصوص استیضاح شریعتمداری گفت: یادم نمی‌آید که ایشان استیضاح شد یا نه.

مطهری در خصوص اظهار نظری که قبل‌ها در مورد تحریم زده بود، ادامه داد: تحریم‌هایی که اکنون وجود دارد متفاوت با تحریم‌های زمان احمدی نژاد است. در سال ٩٠ که اوج تحریم‌های دوره احمدی نژاد بود به راحتی می‌شد تحریم‌ها را دور زد، ولی امروز اینطور نیست و شدت تحریم بیشتر شده و هیچ کشوری جرات نمی‌کند با ایران همکاری کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص حمایتش از برجام گفت: همه از برجام و مذاکرات حمایت می‌کنند و بخشی از نظام مایل بود در ابتدا برجام اجرا نشود، اما مایل به اجرای آن بودیم. ترامپ فردی تاجر است و گفته بود وقتی برجام برای ما سودی ندارد، از آن خارج می‌شویم. ما خودمان خوب عمل نکردیم و همین مسئله باعث شده بود برجام سوددهی نداشته باشد و وقتی درست عمل نکنیم نهایتا همین می‌شود و برجام به وضعیت کنونی دچار می‌شود.

وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در مورد کشته شدن عده‌ای از مردم در اعتراضات و اغتشاشات اخیر مبنی بر اینکه چرا نمایندگان در این خصوص هیچ اظهار نظری نکردند، ابراز کرد: در اینکه اتفاق بدی افتاده، تردیدی نیست و تصمیم بدی گرفته و بد اجرا شد و همه غافلگیر شدند. قطعا رئیس جمهور به عنوان مقام اول اجرایی کشور مسئول است؛ اما استیضاح وی اکنون به صلاح نیست؛ اما وزیر کشور را استیضاح خواهیم کرد؛ چرا که مسئول اجرای آن بوده اند. لازم است دولت از مردم عذرخواهی کند.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: باید بررسی شود که این اعتراض توسط چه کسی صورت گرفته؛ اصل اینکار اشتباه بوده و باید از مردم عذرخواهی صورت گیرد. اگر شرایط مناسب بود حتما رئیس جمهور را استیضاح می‌کردیم.

مطهری گفت: گرانی یکباره بنزین مردم را شوکه کرد و به خیابان آمدند. این‌ها توده‌های فقیر بودند که به آنان فشار آمد و به خیابان آمدند؛ اما عده‌ای اغتشاشگر در جمع آنان حضور پیدا کردند و از جو سوء استفاده کردند.

وی در خصوص جنگ اقتصادی ابراز کرد: در فضای جنگ اقتصادی نیاز به قانون نداریم و فقط بحث اجرا مطرح است.

این نماینده مجلس در خصوص اینکه شفافیت آرا نمایندگان فعلا به صلاح نیست، گفت: اینکه گفته شد شفافیت به صلاح نیست مربوط به برخی گروه‌های کشور است و مردم می‌توانند از نماینده شهر خودشان این درخواست را داشته باشند. فعلا نمایندگان به این شفافیت، رای نداده اند.

مطهری اذعان کرد: ترامپ تحریم‌های اصلی را برگرداند و فشار‌ها بعد از او بیشتر شد و همه را غافلگیر کرد.

وی در خصوص کشته شدن مردم در اعتراضات اخیر گفت: صدای ما در اعتراض به این وضعیت در آمده است و اعتراض خودمان در این مورد را بار‌ها مطرح کرده ایم. کسی که پمپ بنزین را آتش می‌زند اشرار و مستحق است که اینگونه خطاب شود.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار