نامه 20 مرکز بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی به رئیس قوه قضائیه در آستانه سفر به تبریز؛

خطر ورود پول های کثیف و تخلف های انتخاباتی و تبلیغات پیش ازموعد انتخاباتی احساس می شود/دسترسی به قاضی القضات دستگاه قضایی راحت تر از متولیان استانی شده است

20 مرکز بسیج دانشجویی دانشگاه های استان آذربایجان شرقی در آستانه سفر ریاست محترم قوه قضائیه به استان آذربایجان شرقی نامه ای را خطاب به ایشان به شرح ذیل صادر نمودند


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / 20 مرکز بسیج دانشجویی دانشگاه های استان آذربایجان شرقی در آستانه سفر ریاست محترم قوه قضائیه به استان آذربایجان شرقی نامه ای را خطاب به ایشان به شرح ذیل صادر نمودند

محضر ریاست محترم قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران

جناب حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی دامت برکاته

سلام علیکم؛

      با صلوات بر محمد و آل محمد (ص) و تبریک حلول ماه ربیع الاول، ضمن خوش آمدگویی به جنابعالی جهت تشریف فرمایی به استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز ، امیدواریم  این حضور سر منشاء تحولات مهم و تاثیر گذار در سطح استان باشد

در ابتدا بر خود لازم می دانیم از خدمات جنابعالی در مدت کوتاه مسئولیت که  شور و شعف و امیدی در میان مردم و مستضعفین ایجاد نموده تقدیر و تشکر نمائیم . اقدامات جنابعالی نشان داد که نه تنها با همین ساختار فعلی (که عده ای آن را فشل می دانند) می توان اقدامات بزرگی انجام داد، بلکه ویژگی های فردی متولی جدید در پیشبرد این مساله بسیار مهم است ، امید است که این رویکرد امیدبخش با انتخاب هوشمندانه مسئولین استانیِ قابل و کارآمد ، تکمیل گردد.

در این میان موارد ذیل به عنوان اصلی ترین دغدغه های دانشجویان بسیجی استان بحضور تقدیم می گردد:

  1. صدای عدالت و حقوق عامه در هر استانی با دادستانی است که بتواند روند عدالت را در استان به عنوان مدعی العموم پیگیری نماید ، لکن بعضا مشاهده می گردد دادستانی با پیگیری موضوعات دست چندم و کم اولویت، عملا وقت خود را پر کرده و در موضوعات مهم و حساس، حضور جدی، پر رنگ ، سریع و اثرگذار ندارد (که نمونه آن پرونده آتش سوزی جنگل های ارسباران و حادثه آتش سوزی قطار تبریز-مشهد  است) . همچنین با توجه به بازخوردی که از مردم پیرامون نهادهای اقماری دستگاه قضا همچون شورای حل اختلاف و نهاد داوری گرفته شده ، نارضایتی چشم گیری وجود دارد که عملا کارآمدی این مجموعه ها را با چالش جدی مواجه کرده است، لذا امید است که بازنگری اساسی در این زمینه ایجاد گردد. از طرفی نبود یک ساز و کار منسجم و مدون جهت استفاده حداکثری از نظارت مردمی توسط سازمان بازرسی کل کشور منجر به عدم استفاده از این ظرفیت ارزشمند و کاربردی گردیده است.
  2.  ما دانشجویان به جد معتقدیم تنها قشری که می تواند صدای مستضعفین جامعه باشد، قشر دانشجو و نسل جوان است، در این میان مواردی همچون کاهش بروکراسی سنگین اداری روند دادرسی، قوانین تسهیل کننده با رویکرد ضد فساد، حمایت از افشاگران فساد و نحوه برخورد ضابطین و کارگزاران قضایی (که در بعضی موارد بشدت زننده و نابخردانه است) می تواند در تسریع و تشدید این حرکت کمک شایانی کند. چقدر خوب است که تعامل و همراهی مسئولین محترم استانی دستگاه قضا با تشکل های انقلابی همراه تر و هموارتر شود، چرا ما هیچیک از مسئولین را در فضای دانشگاهی نمی بینیم و علی رغم دعوت های چندباره تشکل های دانشجویی با پاسخ منفی این عزیزان مواجه می شویم، چگونه است که دسترسی به قاضی القضات دستگاه قضایی راحت تر از متولیان استانی شده است؟!! کارگزاران قضایی استان تشکل های انقلابی را بازوی حمایتی خود در برخورد با مفاسد استانی ببینند.
  3. یکی از موضوعاتی که چند سال است در محیط استان محل مناقشه و محملی جهت سوءاستفاده های سیاسی و انتخاباتی شده است، مسائل محیط زیستی به خصوص مساله دریاچه ارومیه بوده است، روند فعلی این ستاد مورد انتقاد بسیاری از نمایندگان استان های شمال غرب کشور قرار گرفته است؛ به اذعان نمایندگان  هر چند وقت یکبار ستاد احیای دریاچه ارومیه با خبری پیرامون تخصیص فلان مقدار بودجه، برای خود دستاوردسازی می کند، بدون آن که مشخص شود که این بودجه دقیقا صرف چه چیزی شده است، کار به جایی رسیده است که بارش نزولات آسمانی جهت احیا را جزو دستاوردهای خود برشمرده و چند میلیارد را هم به آن اختصاص می دهند!!! دستور سریع و صریح جنابعالی جهت بررسی دخل و خرج این ستاد توسط سازمان بازرسی و دادستانی کل کشور ، می تواند ضمن شفاف سازی عملکرد ، مقابل بسیاری از سوءاستفاده­های سیاسی احتمالی را در آستانه انتخابات بگیرد تا کسی جرات نکند، این مساله حیاتی را ملعبه بازی های جناحی خود کند.
  4. با توجه به انتخابات پیش رو مجلس شورای اسلامی، خطر ورود پول های کثیف و تخلف های انتخاباتی و تبلیغات پیش ازموعد انتخاباتی بیشتر احساس می شود، عده ای در کشور فکر می کنند که می توانند با پول­پاشی ایام انتخابات و خرید رای، خود را به زور وارد مهمترین جایگاه تقنینی کشور کنند، از طرفی این انتظار از شورای محترم نگهبان که بتواند در مدت کوتاه ده روزه موعد تبلیغات انتخاباتی ، به همه تخلفات رسیدگی کند منطقی نیست، لذا می طلبد که دستگاه قضایی با تشکیل کارگروه ویژه و با همکاری نهادهای اطلاعاتی ، چند ماه قبل از انتخابات پیگیر این مساله مهم باشد تا اربابان قدرت و ثروت نتوانند معادلات سیاسی را بر اساس منافع شخصی و حزبی خود تنظیم کنند.
  5. خصوصی سازی و ماادراک خصوصی سازی! مساله ای که به انحای مختلف مطرح گردیده است و شاید خیلی نیاز به توضیح بیشتر نباشد. ضمن تشکر از ورود موثر دستگاه قضا در برخورد با سرمنشا معضلات سازمان خصوصی سازی، این مساله می بایست بصورت جد در سطح استان ها نیز پیگیری شود، یکی از مشکلات اساسی در این زمینه عدم ورود قانونی دادستانی استان ها در پیگیری تخصصی است، بدیهی است بواسطه تسلط بیشتر دستگاه قضایی استان به جزئیات پرونده های استانی، ورود این مجموعه بهتر می تواند راهگشا باشد.
  6. یکی از مسائل مهمی که در مقوله فساد در سطح استان مطرح بوده است، فساد شورای شهر در شهرستان های مختلف استان می باشد، فساد شورای شهر تبریز، مرند و بناب در سالهای قبل باعث گردیده است که آبرویی برای شهرداری ها باقی نماند و ذهنیت مردم نسبت به این کلان مجموعه های مدیریتی، مالی و فرهنگی بشدت خدشه دار گردد. رسیدگی سریع به پرونده های رسیدگی نشده که باعث تکدر خاطر مردم شده، عدم تاثیرپذیری دستگاه قضا از اعمال نفوذ شخصیت های سیاسی و حضور کمی و کیفی بیشتر و پیشگیرانه سازمان بازرسی کل کشور در این زمینه می تواند جلوی بسیاری از آسیب های مالی و فرهنگی را نسبت به شهرداری ها بگیرد.

در پایان ضمن تقدیر و تشکر مجدد از اقدامات انقلابی جنابعالی در دستگاه قضا ، خاطرنشان می شود مطالب گفتنی در باب عدالت و دستگاه قضا بسیار است و مجال نوشتن اندک؛ امید است رویکرد جدید قوه قضائیه در این  238 روز ادامه داشته و نوای خوش عدالت هر روز بلندتر و رسا تر از گذشته به نفع قشر مستضعفین که ولی نعمتان انقلاب اسلامی هستند نسیم وزیدن بگیرد.

 

و من الله توفیق

 

بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند تبریز

بسیج دانشجویی دانشگاه شهید مدنی تبریز

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور تبریز

بسیج دانشجویی دانشگاه هنر اسلامی تبریز

بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان استان آذربایجان شرقی

بسیج دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی

بسیج دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای استان آذربایجان شرقی

بسیج دانشجویی دانشگاه های غیر انتفاعی تبریز

بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان مراغه

بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان بناب

بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان جلفا

بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان مرند

بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان اهر

بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان میانه

بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان سراب

بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان آذرشهر

بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان شبستر

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار