یادداشت/ کاظم اسماعیلی

نقش و جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی

فرهنگ بی خیالی در جامعه ریشه بسیاری از مشکلات فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و حتی امنیتی است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /کاظم اسماعیلی دبیر امر به معروف و نهی از منکر ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس در خصوص "تاثیر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی" یادداشتی نوشت. این یادداشت به شرح زیر است:


 این همه هزینه دادن در واقعه عاشورا آن هم برای شخصی در جایگاه امام امت آنقدر ثقیل است که برای هر شنونده ای اولین سوال که مطرح می شود این است: چرا و به چه قیمتی؟

امام حسین (ع)، جان، مال، آبرو و اهل بیت خود را بر می دارد و به سمت کوفه حرکت می کند. نتیجه این حرکت را همه می دانند که در پایان این تقابل بین چند ده نفر از اصحاب حضرت امام حسین (ع)و چندین هزار نفر لشکر سفاک و خون خوار یزید و عبیدالله، چه خواهد شد. اما هدف از این حرکت را خود سید و سالار شهیدان بیان می فرمایند و آن هم امر به معروف و نهی از منکر است. این امر به معروف و نهی از منکر چه اهمیتی دارد که این همه برای آن باید هزینه کرد؟

جامعه اسلامی قریب به پنج دهه بعد از پیامبر (ص) به درجه ای رسیده است که حاکمی را پذیرفته که آن حاکم  به انواع فساد های اخلاقی و مالی دچار است بوزینه بازی و تجاوز به محارم و راه اندازی حرم سراهای متعدد کوچکترین گناهان اوست.

مردم بی تفاوت، حاکمی را پذیرفته اند که 5 وعده نماز یومیه را با حالت مستی می خواند و کسی به او خرده نمی گیرد. جای تعجب نیست که وقتی یزید به مردم می گوید من آمده ام تا بر شما حکومت کنم نیامده ام به شما بگویم نماز بخوانید و روزه بگیرید مردم ناراحت شوند.

تنها راه حل مقابله با بی تفاوتی این جماعت خو گرفته به دنیا این است که امر به معروف شوند. هزینه هایی که برای امر به معروف می شود نیز متفاوت است که می توان آن ها را در پنج مرحله بر شمرد. اولین و پایین ترین درجه امر به معروف، برای مال دنیا است مرحله بعد جان انسان است. در جایی که جان کسی در خطر است انسان مال و ثروت خود را فدا می کند تا امر به معروف و نهی از منکر کند. مرحله بعد ناموس انسان است. وقتی ناموس انسان در خطر منکرات قرار می گیرد باید هم جان و هم مال و ثروت خود را فدا کرد تا از او دفاع کرد. در مرحله بعد وطن و خاک سرزمین است. وقتی وطن انسان به خطر بیفتد در دفاع از آن جان و مال و ناموس خود را باید فدا کرد تا از این خاک و مرز و بوم حفاظت کرد.

 اما عالی ترین درجه ارزشها که باید برای آن امر به معروف و نهی از منکر کرد «دین» است. وقتی حرف دین به میان می آید و دین اسلام به خطر می افتد، آنجاست که در امر به معروف و نهی از منکر کردن باید هم مال دنیا، هم جان، هم ناموس و هم وطن را فدای دین کرد. فلسفه حرکت امام حسین (ع) این است که دین اسلام به خطر افتاده است و برای نجات و اصلاح دین تحریف شده باید خانواده و زندگی و جان خود را بردارد و ترک وطن کند تا بتواند با خون خود امر به معروف و نهی از منکر نماید.

امام حسین (ع) در اوج مصیبت ها می فرماید: خدایا راضی هستم به رضای تو! این یعنی جان دادن در راه امر به معروف و نهی از منکری که موجب احیای دین شود ارزشمند است.

حال اگر به جامعه کنونی خودمان، سبک زندگی مردم، رفتار اجتماعی مردم و ارزش های حاکم نگاه کنیم و آن را با جامعه زمان حضرت امام حسین (ع) مقایسه کنیم به این نتیجه می رسیم که اگر بی تفاوت و بی خیال نسبت به منکرات ترویج شده در جامعه باشیم به درجه ای خواهیم رسید که به حق عمل نخواهد شد و از باطل نهی نخواهد شد. ارزش ها به ضد ارزش تبدیل خواهد شد. مردم به مال دنیا و هوا و هوس دچار می شوند، بزرگان دین را تمسخر می کنند و اراذل بر جامعه اسلامی حاکم می شوند و به جایی خواهند رسید که اگر دوباره امام امت را به قربانگاه ببرند و به شهادت برسانند کسی را کک هم نمی گزد. آن جاست که دشمنان اسلام در خانه های مردم ورود خواهند کرد و با لگد آنها را از خواب غفلت بیدار خواهند کرد.

فرهنگ بی خیالی در جامعه ریشه بسیاری از مشکلات فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و حتی امنیتی است. امر به معروف  و نهی از منکر بر خلاف تبلیغات سوء بنگاه های دروغ پراکن دشمنان، موجب اصلاح و رشد اجتماعی میشود و آسیب ها را از بین می برد. همچنین سبک زندگی ایرانی اسلامی را در جامعه نهادینه خواهد کرد و زمام امور جامعه اسلامی را به دست کسی خواهد داد که حق را در جامعه جاری و ساری کند.

کاظم اسماعیلی
دبیر امر به معروف و نهی از منکر بسیج دانشجویی فارس

ارسال نظر


captcha