یادداشت دانشجویی/ پریسا اندیده

شرحی بر خیانت مصدق در حق مجاهدان تنگستانی

وازده شهریور در تقویم رسمی کشور به نام روز مبارزه با استعمار ثبت شده است، مناسبتی که حاصل مقاومت رزمندگان بوشهری در مقابل استعمار بریتانیا است اما بررسی ابعاد ناشناخته وقایع آن روزگاران برای نسل جوان امروزی که در مواجهه با چهره سازی کاذب از برخی شخصیت های تاریخی کشور است می‌تواند جالب باشد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / ۱۲ شهریور در تقویم رسمی کشور به نام روز مبارزه با استعمار ثبت شده است، مناسبتی که حاصل مقاومت رزمندگان بوشهری در مقابل استعمار بریتانیا است.

بررسی ابعاد ناشناخته و کمتر صحبت شده وقایع آن روزگاران برای نسل جوان امروزی که در مواجهه با چهره سازی کاذب از برخی شخصیت های تاریخی کشور است می‌تواند جالب باشد.

پریسا اندیده دانشجوی خورموجی در یادداشتی ارسالی به این پایگاه خبر از زاویه ای متفاوت به واقعه خاموش کردن نهضت جنوب در تقابل با متجاوزین انگلیسی پرداخته است. متن یادداشت به شرح زیر است:

شاید بارها شنیده باشید که می گویند: «تاریخ را فاتحان می نویسند» اما فاتحان هر چه می نویسند تاریخ نمی شود.

بوشهر سرزمین نخل و دریا چه تاریخ ها که برای این خاک نوشته شده ، از غیرت مردان نوشته، از یک حادثه، یک نبرد، این خاک با چه خون‌ها که شده رنگین.

استعمارهرگز اجازه نمی گیرد و هرگز حق را نمی شناسد، اما تلخ تر از استعمار، زخم خنجری است که خودی به نفع دشمن از پشت می زند.

۱۲ شهریور حکایت می کند از خیانت مصدق و داغ بوشهر. اگر چه این حکایت ننگین است اما به خون رئیسعلی رنگین است.

رئیسعلی دلواری مرد مبارز تنگستانی که برای پاسداری مقابل استعمار سینه سپر کرد، با حیله مردان خود فروخته‌ای چون مصدق السلطنه به شهادت رسید. این خاصیت استکبار و استعمار است که هر جا که خود نتواند، تربیت کرده هایش را وارد میدان می‌کند.

قدرت و ثروت بهانه خوبی است برای خیانت اما برای پاسبانی روباه کافی نیست. مصدق السلطنه یا همان دکتر محمد مصدق که او را با ملی شدن نفت می شناسیم، دقیقا کسی است که برای خوش‌آیند و اطاعت از انگلستان به مقابله با رئیسعلی دلواری و یارانش اقدام کرد.

مطابق کتاب انقلاب اسلامی عراق از محمدصادق تهرانی ( صفحه ۱۱۹) این چنین بیان می‌شود: « مأمورین انگلیسی به مصدق مراجعه می‌کنند و ناراحتی خود را از فرزندان شجاع تنگستان نزد او بیان می‌کنند. مصدق به آن‌ها می‌گوید شما در مقام مقابله با تنگستانی‌ها برنیایید برای اینکه نسبت به شما کینه پیدا خواهند کرد. ما خود آن‌ها را مجازات می‌کنیم تا نظر شما تأمین شود.»

ودر جای دیگر این چنین اعتراف می کند: « … بنده مأمورین خوب از انگلستان دیده‌ام، من مأمورین بسیار شریف و وطن دوست از انگلستان دیده‌ام، من مذاکراتی در شیراز و در تهران با این‌ها دارم. یک روز (ماژورهوور) قنسول انگلیس آمد و به من گفت (ما حکم داده‌ایم تنگستانی ها را تنبیه بکنند) من حالم بهم خورد. گفت شما چرا حالتان بهم خورد. گفتم چون این صحبتی که کردید نه در نفع شما بود! نه در نفع ما. گفت توضیح بدهید. گفتم شما از پلیس جنوب شکایت دارید و می‌گویید که پلیس جنوب در شیراز منفور است، پس وقتی که شما پلیس جنوب را مأمور تنبیه تنگستان بکنید بر منفوریت آن‌ها افزوده می‌شود. تنگستانی ها اگر شرارت می‌کنند من تصدیق می‌کنم. اگر بعضی از آن‌ها راهزنی می‌کنند من تصدیق دارم. [ولی] اگر آن‌ها را پلیس جنوب تنبیه کند جزء شهدای وطن‌پرست‌ها می‌شوند!! و من راضی نیستم. ولی اگر من که والی هستم آن‌ها را تنبیه کنم به وظیفة خود عمل کرده‌ام و کار صحیحی کرده‌ام! گفت توضیحات شما مرا قانع کرد شما کار خودتان را بکنید من از شما تشکر می‌کنم! بعد از چند روز من تنگستان را امن کردم و (ماژور هوور) از من تشکر کرد! این سابقه است که من با ماژور هوور قنسول انگلیس دارم…». (کی ستوان، موازنه منجی جلد اول، صفحه ۲۳٫)

 

بله حقیقت مردی که امروز خیابان به نام خود دارد این است که روزی چنین خیانتی را در حق کشور و مردم خود مرتکب شده آن هم تنها به بهای خوشنودی روباه پیر.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار