غلامرضا غفاری؛

لزوم تقویت ارتباطات میان فرهنگی دانشجویی در اربعین

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم گفت: تقویت ارتباط با دانشجویان خارجی به دلیل اهمیت بالای ارتباطات میان فرهنگی در دستور کار ستاد اربعین دانشگاهیان قرار دارد.


دکتر غلامرضا غفاری؛ معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / در حاشیه برگزاری جلسه ستاد ملی اربعین دانشگاهیان بیان کرد: خوشبختانه امسال آغاز سال تحصیلی مصادف است با ایام محرم و طبیعی است که یک فضای ارزشی و معنوی خاص در دانشگاهها خواهیم داشت و مجموعههای مختلف دانشگاهی که کار فرهنگی انجام میدهند در امور مربوط به ایام محرم و تعظیم شعائر عاشورا نقش موثری ایفا خواهند نمود.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم ادامه داد: همه ساله در ماه محرم بسیاری از مجموعههای دانشگاهی با همراهی و همکاری اعضای هیئت علمی، از طریق هیئات مذهبی دانشگاهی مراسم ویژهای برای خود دانشگاهیان و حتی مردم محله و منطقه تدارک میبینند که همواره مورد حمایت معاونتهای دانشگاه بخصوص معاونت فرهنگی قرار میگیرند.

غفاری افزود: امسال نیز تلاش میکنیم بهتر از سالهای قبل هم از طریق معاونتهای فرهنگی دانشگاهها و هم از طریق خود وزارت علوم از این مجموعههای فرهنگی مذهبی دانشگاهی حمایت کنیم.

وی با اشاره به ایام اربعین اظهار داشت: موضوع اربعین نیز به عنوان رخدادی خاص در سالهای اخیر و یک حرکت عظیم فرهنگی به نوعی با شروع سال تحصیلی دانشجویان پیوند دارد و در این رویداد بخشهای دانشگاهی اعم از اعضای هیئت علمی، کارمندان، پرسنل و بویژه دانشجویان حضور پر رنگ دارند.

در سالهای اخیر اعزام کاروان های بزرگ دانشجویی در پیاده روی اربعین انجام میشود که این حرکت از طریق  مشارکت و همراهی و همکاری مجموعه های مختلفی برنامه ریزی می شود.

این مجموعه های مختلف در قالب ستاد اربعین دانشگاهیان متشکل از وزارت علوم، بسیج دانشجویی کشور و دانشگاه های ستادی و مرزی است.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم تصریح کرد: دانشگاه های مرزی که شامل دانشگاه رازی کرمانشاه، دانشگاه ایلام و دانشگاه چمران اهواز  است هر سال میزبان زائران دانشجو در مرزها هستند که جا دارد از زحمات آنان تشکر و قدردانی کنیم.

غفاری با بیان اینکه بخش قابل ملاحظه و عمده فعالیت و ساماندهی ستاد اربعین دانشگاهیان به دوش سازمان بسیج دانشجویی کشور است بیان کرد: برای اینکه ارتباط و تعامل و همکاری موجود افزایش یابد و شاهد نتایج بیشتری باشیم ارتباط خوب و نزدیکی بین سازمان بسیج دانشجویی و معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت علوم برقرار کردهایم.

وی تصریح کرد: البته باید عرض کنم که ماحصل برنامه ریزی ها و عملکرد ستاد اربعین شامل تمامی دانشجویان مراکز علمی و دانشگاهیی کشور می شود و تنها بخش عمده زحمات به عهده تشکل بسیج دانشجویی است، به همین خاطر ستاد اربعین دانشجویی، وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاههای ستادی (دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه علمی کاربردی، جهاد دانشگاهی، دانشگاه فنی) و همچنین دفاتر نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاهها را نمایندگی میکند.

 

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم در پایان اظهار کرد: موضوعی که در جلسه ستاد اربعین دانشگاهیان امسال به درستی مورد تاکید قرار گرفت لزوم تقویت تعامل و ارتباط با دانشجویان خارجی در بازه زمانی حدودا دو هفته ای اربعین بود و شامل دانشجویانی است که از ایران عبور می کنند و همچنین دانشجویانی که در نجف و کربلا از سایر نقاط جهان  حضور دارند، لذا تقویت ارتباط با دانشجویان خارجی به دلیل اهمیت بالای ارتباطات میان فرهنگی در دستور کار  ستاد اربعین قرار دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار